Ofislerde çalışanlarımız için, ofis koltuğu gündelik iş hayatımızda en çok kullanılan ve genellikle en çok değer verilmeyen kalemdir. Ofis koltukları fiyat ve kalite denkleminde değişkenlik gösterebilir.Herhangi bir koltukta konforu sağlayabilmek için ,vücuda uygun şekilde koltuk kurmak için zaman harcamak gerekecektir.

 Koltuk ergonomisi neden önemlidir?

Ergonomi dikkate alınmadığı zamanlarda bir takım sorunlara neden olabileceğini unutmamak gerekir. Bunlar yaralanma, hastalık, yorgunluk ve rahatsızlıktır. Sonuç olarak,ergonomiye sahip  iyi  bir ofis koltuğunun, tamamlanan işin kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Ofis Koltuğum ne kadar ayarlanabilir?

Mevcut ayarlamaların sayısı koltuktan koltuğa değişir, ancak büyük oranda üç kategoriye ayrılabilir; orantılı, kol ve vücut duruşu.

 • Oransal ayarlamalar 

Orantılı ayarlamalar, sandalyenizin vücut oranlarınız için ayarlandığından emin olmak için en önemli olanlardır.

 • Koltuk Yüksekliği Ayarı - Koltuğu farklı alt bacak uzunluklarına uyacak şekilde yukarı ve aşağı hareket ettirir.

 • Koltuk Derinliği Ayarı / Koltuk Glide - Farklı arka bacaklara uyacak şekilde arka minder (koltuk derinliği) veya koltuk minderini (koltuk kaydırması) ileri veya geri hareket ettirir.

 • Arka Yükseklik Ayarı - Farklı arka uzunluklara uyacak şekilde arka minderleri yukarı ve aşağı hareket ettirir.

 •  Kol Ayarlamaları

Kol ayarlamaları, maksimum konfor sağlamak için kolların konumlandırılmasını sağlar. Birçok ofis koltuğu sabit kollara sahipken, bazıları aşağıdakilerden birini veya birkaçını sunar:

 • Kol Yüksekliği - Kol dayamalarının yüksekliğini ayarlar.

 • Kol Genişliği - Kol dayamalarının genişliğini ayarlar.

 • Kol derinliği - Kol dayanağının derinliğini ayarlar, bu özellikle çalışırken bir masaya yakın olmanız gerektiğinde kullanışlıdır.

 • Kol Pivotu - Kol dayanağının açısını ayarlar.

 • Vücut Duruşu Ayarlamaları

Vücut duruşu ayarlamaları, çeşitli görevlerin rahat olmasını sağlamak için koltuğun ve sırtın eğilmesine ve açılmasına olanak tanır. Bu ayarlamalar koltuktan koltuğa büyük ölçüde değişebilir, ancak büyük ölçüde aşağıdaki gibi kategorize edilebilir:

 • Tilt - Tilt, tam oturma ünitesinin açısını, hem koltuk tabanını hem de arka tarafı birlikte ayarlar. Farklı ofis koltukları, amaçlanan kullanıma göre farklı pivot noktaları sunar. Bazı eğim mekanizmaları da sırt ve koltuk eğimini farklı oranlarda ayarlar.

 • Açı - Açı ayarları, hem koltuk tabanının hem de sırtın bağımsız olarak açılmasına izin verir.

Artık sandalyenin ayarlana bilmesinin temellerini gözden geçirdik, artık koltuğunuzun vücudunuz için uygun şekilde ayarlanma zamanı!

Ofis koltuğumu nasıl kurarım? Ofis koltuğum ne kadar yüksek olmalı?

Uygun bir koltuk yüksekliği, ayaklarınızı 90 ve 110 derecelik bir açıyla dizlerinizle yere yaslamanıza izin vermelidir. Bunu ayarlamak için koltuğunuzu en yüksek seviyeye çıkarın. Koltuğunuz doğru pozisyonda iken, yavaşça sandalyeyi indirirken koltuğa tamamen oturmalısınız.

Ofis koltuğum ne kadar yüksek olmalı?

Koltuğunuzun yüksekliğini, sırtınızı destekleyecek şekilde ayarlamalısınız. Bunu yapmak için, omurganızın eğrisine rahatça oturana kadar yukarı ve aşağı kaydırın.

Ofis Koltuğumda ne kadar geriye oturmalıyım?

Sırtınızı rahat bir şekilde sırt minderine dayanarak oturmalısınız. Koltuğun kenarı ile buzağı arasında yaklaşık 5 cm'lik bir boşluk olmalıdır. Bu boşluk çok büyük veya küçükse, sandalyeye doğru oturmak için koltuğun derinliğini veya koltuğunu ayarlayın.

Ofis koltuğumun dayanağı ne kadar olmalı?

Kollarınız, kolunuz yanınızda 90 derecelik bir açıyla asılı olduğunda dirseğinize değecek şekilde oturmalıdır. Bunu ayarlamak için kolçaklarınızı en düşük seviyelere bırakın. Dirseklerinizi 90 derecelik bir açıyla bükmeden önce kollarınızla yanlarınızda gevşek bir şekilde oturmalısınız. Kollarını, dirseklerinizle temas edecek şekilde kaldırmalısınız.

Ofis koltuğu duruş ayarlarımı nasıl ayarlamalıyım?

Vücut duruşu ayarları genellikle sandalyede gerçekleştirilen göreve göre değişir. Orantılı ayarlarınızın hala etkili olmasını sağlarken, günden güne görevleriniz sırasında maksimum rahatlığı sağlamak için tipik olarak duruş ayarlarını ayarlamanız gerekir.

İş günümü nasıl daha rahat yapabilirim?

İyi ayarlanmış bir ofis koltuğu iş gününüzde büyük bir fark yaratabilirken, aynı zamanda gün içinde hareket etmenin de önemli olduğunu biliyoruz. Örneğin bazı ofis koltuğu egzersizlerini gerçekleştirmek iyi bir fikir olabilir . Başka bir alternatif, yüksekliği ayarlanabilir masalara bakmaktır !