Ofis mobilyalarının seçimi,ofis personelinin çalışma verimliliğinde gerçekten bu kadar fark yapabilir mi?

Son zamanlarda çevre ve üretkenlikle ilgili birçok soru ortaya çıkmış, ofislerde personel performansının seviyesinden ve çalışanların kendilerini bir şirket içinde nasıl gördüklerinden sorumlu tutulan işyerinde bir dizi faktör vardır.

Bir ofisin çevik bir çalışma ortamına ve doğal aydınlatmanın kullanımı, çalışma alanını tasarlamak için kullanılan renkler ve ofis sıcaklığı gibi çevresel etkilere ne kadar iyi adapte edildiğinin, hepsinin kesinlikle ve kesinlikle oynayacak bir rolü vardır…

Çevik bir çalışma ortamı

Çevik bir çalışma ortamının kesin tanımı tartışma için bir konudur. Genel olarak esnek çalışma, uzaktan çalışma ve evden çalışma düzenlemeleriyle ilişkilendirilen 'çevik çalışma' aslında çalışma uygulamalarıyla ilgili tüm faktörleri kapsayan geniş bir terimdir. Modern teknolojik cihazların, esnek ve akıllı çalışmanın ilkelerinin ve çalışanların bireysel çalışma tercihlerinin bir karışımı olarak yorumlanabilir.

Büro personeli modern teknolojiyi kullanarak ve uzak mobil cihazlardan en iyi şekilde faydalanarak, nasıl ve nerede çalışacaklarını seçebilir; bu onların içgüdüsel olarak ne kadar üretken olacağını bilen 'akıllı çalışanlar' olmasını sağlar.

Ofis yöneticileri, kendi çalışma programlarını seçebilen çalışanlar arasında daha fazla üretkenlik, gelişmiş moral ve yüksek bir amaç duygusu bildirmektedir. Bir işçinin “çevik” olma özgürlüğüne izin vermek, bir çalışanı çalışmalarını daha motive eder ve çalışmalarına dahil eder.

Çevik çalışmayı tamamen kolaylaştırmak için işverenler, çalışanlarına çalışma alanları, esnek çalışma alanları, oturma düzenleri ve ofis içinde ve dışında taşınabilir cihazları kullanma yeteneği konusunda geniş bir seçenek yelpazesi sunmalıdır.

Rengin etkisi

Geleneksel olarak, ofisler dikkat dağıtıcı şeyleri azaltmak ve ofis çalışanlarının eldeki işe odaklanmalarını sağlamak için tasarlanmış nötr paletlerle dekore edilmiştir. Şimdi, belirli renklerin bir alanın sakinleri üzerindeki etkisine daha çok yakınıyoruz ve seçimlerimizi buna göre uyarlama olasılığımız daha yüksek.

Araştırmalar, insanların mavinin gölgesiyle boyanmış çevrelere iyi tepki verdiğini gösterirken yeşil, doğa ve dış mekanla olan ilişkisi sayesinde canlandırıcı, sakinleştirici bir renk olarak görülür. Bir ofisteki doğal ışık miktarına bağlı olarak, tan, haki ve sarı tonları gibi diğer dış mekan tonları da iyi çalışır. Sarı, turuncu ile birlikte, dinlenme alanları, kantinler ve banyolarda sıcak bir ortam yaratan neşeli, pozitif bir renktir.

Diğer araştırmalar kırmızıya, detaylara gösterilen dikkatin zorunlu olduğu ofislerde ve siyah ve beyazın zarif ve farklı bir görünüm için etkili olduğu yerlerde üretken bir renk olduğunu göstermektedir.

Doğru sıcaklığa vurmak

Bir ofisin ne kadar sıcak veya soğuk olduğu, ayrıca çalışma sonuçlarında bir fark yarattığı bilinmektedir. Farklı çalışmalar, personel için 21 ° C - 25 ° C arasında değişen en uygun sıcaklıklar olduğu sonucuna varmıştır.

Bir ofisin sıcaklığı, yılın zamanından bu yana çeşitli faktörlere ve çalışma ortamının düzenine ve ergonomisine kurulan klima tipine bağlı olacaktır. Çalışma alanının hava akımı açısından nasıl çalıştığını ve çoğu insanın çok sıcak ya da çok soğuk olduğu için en uygun sıcaklığı sağlamanın ne kadar elverişli olduğunu ölçmeye ve değerlendirmeye değer ve sıcaklık önemli ölçüde arttığında verimliliğin azaldığı kanıtlandı veya azalır.

Doğal aydınlatmanın faydaları

Havai aydınlatma yorgunluk, göz yorgunluğu ve baş ağrısına neden olabilirken, bir ofiste doğal ışık miktarı ile çalışanların verimliliği arasında yüksek bir ilişki vardır.

Bir ofiste yapay ışığın doğal ışığa önerilen oranı, Avrupa mevzuatında belirtildiği gibi 1: 5'tir; gün ışığı görme için iyidir ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini teşvik eder.

Araştırmalar, yüksek verimliliğin, artan doğal ışık miktarının bir sonucu olduğunu göstermektedir. Daha fazla miktarda doğal ışığa maruz kalan ofislerdeki kişilerin, pencereden bakıldığında ortaya çıkan çeşitlilik ve uyarım sayesinde işyerlerinde daha yüksek bir memnuniyet hissettiği gösterilmiştir.

Diğer tasarım yönleri

Rahat, ergonomik ofis sandalyeleri ve büro masaları düzenlemelerini yapmak, ofis çalışanlarının rahatça oturmalarını ve optimum performans seviyelerinde çalışmalarını sağlar. Düşük seviyeli ofis mobilyaları, birçok modern ofislerde tercih edilmektedir, çünkü serbest bir fikir akışını teşvik eder ve patronun işgücünün geri kalanına ayrı olduğu eski hiyerarşinin izlerini kaldırır.

Kitaplıklar, ofis dolapları ve kilitli büro dolapları dahil olmak üzere büro mobilyaların desteklenmesi, ofisin hem çalışanlara hem de müşterilere nasıl görüneceğini dikkate almalıdır. Aynı zamanda, müşterinin karşılaştığı alanların tasarımına da dikkat edilmelidir.Olumlu, canlandırıcı bir müşteri ortamı yapmanın, personelin müşterileriyle daha verimli bir şekilde etkileşime girmelerini sağlayabileceğini unutmayın.